Камера на Живо от Центъра на Разлог

Бомба! Роналдо си тръгва от Реал?

Голямата звезда на Реал Мадрид и световния футбол Кристиано Роналдо хвърли истинска бомба след края на финала в Шампионската лига, в който неговият тим победи Ливърпул с 3:1 и грабна трена поредна титла в турнира. Роналдо шокира футболна общественост с думите: Беше прекрасно да играя в Реал Мадрид. След няколко дни ще кажа нещо.

Това почти сигурно означава, че Роналдо може би е изиграл последния си мач за Реал. От доста време се говори за негови разногласия с президента на Кралския клуб Флорентино Перес относно заплатата на португалеца. Явно е дошъл краят на ерата на Роналдо на митичния Сантяго Бернабеу. Кристиано вече има общо 5 трофея в Шампионската лига – четири с Реал Мадрид (2014, 2016, 2017 и 2018 година) и един с Манчестър Юнайтед (2008 година).

Португалецът не успя да се разпише при победата с 3:1 над „Ливърпул“ в Киев. Въпреки това той се превърна в първия играч в историята с пет трофея от най-престижния клубен турнир в Европа.

„Наслаждаваме се на момента, бъдещето сега не е толкова важно. После ще си почина и ще отида на лагер с националния отбор. Ще видим какво ще се случи. Дали съм тъжен, че не вкарах във финала? А кой е голмайстор на това издание на Шампионската лига? Кой има най-много трофеи от Шампионската лига, кой има най-много голове?“

Първите реакции след изказването на Роналдо бяха противоречиви. Според мнозина експерти той просто опитва да си издейства по-висока заплата и да настигне по този показател големите си конкуренти Лионел Меси и Неймар. Според други обаче Кристиано наистина възнамерява да напусне „Сантяго Бернабеу“, макар че на този етап няма индикации къде би могъл да продължи кариерата си. Разбира се, сред най-вероятните дестинации са „Манчестър Юнайтед“ и „Пари Сен Жермен“.

А иначе главен герой в сблъсъка беше вратарят на мърсисайдци Лорис Кариус, който поднесе победата на мадричани, след като на практика отбеляза две попадения за „лос бланкос“. В 51-ата той търкулна топката в крака на Карим Бензема за 1:0, а в 83-ата позволи на кълбото да мине през ръцете му след удар на Гарет Бейл от почти 30 метра. Уелският стрелец реализира и фамозен гол със задна ножица в 64-ата минута. За „червените“ точен беше Садио Мане в 51-ата. Англичаните понесоха жесток удар още в 30-ата минута, когато Мохамед Салах напусна с контузия.

В първите минути Ливърпул бе по активния отбор и постепенно затягаха обръча около вратата на Реал. След 15-ата минута британците натикаха много сериозно противника в собственото му наказателно поле. Първо те пропуснаха няколко удара при създала се голама суматоха.

В 23-ата Фирмино получи сам около дузпата, но се засуети и беше блокиран. Секунда по-късно Александър-Арнолд шутира мощно, топката рикошира, ала Кейлор Навас показа майсторство и парира.

В 25-ата дойде решаващия за Ливърпул момент. За тяхно нещастие звездата им Мохамед Салах удари лошо рамото си след схватка със Серхио Рамос. Голаджията на ливърпулци се върна на терена, но само две-три минути по-късно отново легна на тревата и напусна със сълзи в очите. На негово място влезе Адам Лалана.

След смяната на Салах испанците надигнаха главата. В 32-ата Карим Бензема беше блокиран в наказателното поле при доста добро положение в графата на европейския крал. В 36-ата финалът даде втора жертва, след като Карвахал също получи контузия и беше сменен от Начо Фернандес.

В 43-ата топката попадна в мрежата на англичаните. Кристиано Роналдо стреля опасно с глава, Лорис Кариус реагира и изби, а Бензема беше точен при добавката. Страничният рефер правилно вдигна флага за засада, като такава имаше и на португалеца, и на французина.

В 45-ата Бензема центрира към далечната греда, където Начо стреля директно от въздуха и изпрати топката от външната страна на мрежата в аут.

В третата добавена минута на полувреме френският стрелец на мадридчани получи пространство, напредна и шутира много опасно от 20 метра – на по-малко от метър от голлинията. Като цяло първият половин час мина изцяло под диктовката на тима от „Анфийлд“, а след смяната на Салах мадридчани тръгнаха напред и започнаха да създават положения.

Втората част започна с великолепна възможност за Реал. Лалана направи груба грешка и подари топката на Иско, който от 15 метра насочи в напречната греда, а вратарят Кариус беше далеч напред.

В 51-ата и Бензема не разбра как отбеляза гол. Френският нападател не успя да достигне до дългото подаване. Кариус улови и въпреки че беше притиснат от Бензема, реши да подава с ръка топката отдолу, Карим протегна крак и блокира топката. Кълбото се търкулна и се мушна в мрежата до дясната греда.

Английският тим успя да се надигне и отвърна с ранен изравнителен гол. В 55-ата Деян Ловрен скочи най-високо при корнер, насочи към малкото наказателно поле, а там Садио Мане протегна крак пред вратаря и изравни – 1:1.

В 61-ата Иско отстъпи място на Гарет Бейл. Едва четири минути по-късно уелската звезда вкара един от най-красивите голове на финали в ШЛ, след като завъртя превъзходна задна ножица на 16 метра от голлинията и заби топката под гредата – 2:1. Асистенцията беше на Марсело.

В 82-ата Кариус направи силно спасяване след страхотна комбинация между Бейл и Бензема. Само минута по-късно Бейл шутира от 28 метра, вратарят реши да лови топката, но тя му избяга и кълбото мина зад гърба му и влезе в мрежата за 3:1.

До края интригата отсъстваше. В третата добавена минута Кристиано беше с топка в наказателното поле и точно когато щеше да шутира в наказателното поле се хвърли фен. Съдията Мажич спря срещата, а секунди по-късно наду финалния сигнал.