Камера на Живо от Центъра на Разлог

Волейболните националки спечелиха турнира в Аржентина

volley2Българските волейболистки спечелиха първия четиристранен турнир от втора дивизия на Световното Гран При, който се проведе в Аржентина. Тази нощ нашите момичета победиха с 3:1 (27:25, 25:17, 25:27, 25:19) Аржентина в третия си мач пред пълните трибуни на зала „Педро Пара“ в Тукуман и с три победи от три мача българските заеха първото място в класирането в група А2. При това, България надигра отбор, който ще участва на Олимпийските игри в Рио и който заема 12-то място в световната ранглиста.

С третата поредна победа България излезе и начело в общото класиране на втора дивизия, наравно с отбора на Пуерто Рико.

Селекционерът на България Иван Сеферинов заложи на следния стартов състав: Петя Баракова – Емилия Николова, Ева Янева (капитан) – Мирослава Паскова, Нася Димитрова – Виктория Григорова, Мария Филипова (либеро).

България на няколко пъти повеждаше с по две точки разлика, а при 20-та точка 50 % от актива идваше от атака (10 успешни нападения). Българските състезателки дори увеличиха аванса си на 22:19, но Аржентина не се предаваше и успя да изравни 23:23, за да направи края на гейма напрегнат. Точка сложи капитанката Ева Янева, която със сервис фиксира 27:25.

Във втората част българските момичета действаха доста по-убедително и поддържаха разлика от четири точки до второто техническо прекъсване. След това разликата се увеличаваше постепенно, за да се стигне до последната точка на Ева Янева от атака за 25:17 и 2:0 гейма.

Третата част започна много равностойно, като аржентинките не се бяха отказали и успяха да направят разлика от три точки (17:14). Тогава на терена за България се появи Гергана Димитрова на мястото на Ева Янева. Аржентина продължаваше да води с 22:19, за да стигне до първи геймбол при 24:23. Тогава Емилия Николова със сервиса си обърна хода на нещата и донесе мачбол за България при 25:24. Той бе неутрализиран обаче, а при втората си възможност за спечелване на гейма, Аржентина го стори и намали изоставането си на 1:2 след 27:25.

В четвъртия гейм аржентинките започнаха по-уверено и успяха да затруднят със сервис (първо на Йаел Кастильоне, а след това и на Емилсе Соса) либерото Мария Филипова. Така Аржентина поведе с 5:2, което принуди селекционерът Иван Сеферинов да ползва първото си прекъсване. Емилия Николова бе в основата за изравняването при 5:5 след нейна серия от начален удар. От този момент последва подем в играта на българските момичета, които постепенно трупаха преднина (13:10). Всичко приключи с успешна двойна блокада за България за 25:19 и 3:1 гейма.

Топ реализатор за България бе Емилия Николова с 22 точки (1 ас), а Ева Янева добави 20 (2 блокади, 2 аса). Мирослава Паскова завърши с 12 (1 блокада, 2 аса), а Виктория Григорова реализира 10 (3 блокади, 1 ас). За Аржентина Летисия Боскачи направи 15 (1 блокада).