Камера на Живо от Центъра на Разлог

Скандинавия падна в краката на българските лъвове

България тръгна с чиста победа над Финландия на световното

Мъжкият национален отбор на България по волейбол стартира със страхотен успех участието си на 19-то световно първенство, на което страната ни е съдомакин заедно с Италия. Състезателите на Пламен Константинов победиха Финландия с 3:0 (25:21, 25:19, 25:22) в първи двубой от група D на надпреварата, изигран пред 4500 души в зала „Конгресна“ във Варна.

Преди началото на срещата спортният министър поздрави българския отбор и му пожела успех. Мачът бе наблюдаван на живо и от президента на Република България Румен Радев, кметът на морската столица Иван Портних и редица обществени личности.

Двата тима тръгнаха равностойно, след което атака на Скримов увеличи резултата в полза на „лъвовете“. Последва игра на нерви и битка точка за точка, като преди първото техническо прекъсване финландците поведоха. При 9:9 скандинавците отново дръпнаха и оформиха преднина. Блокадата на нашите проработи и те заиграха по-вдъхновено. Северняците вкараха известна интрига в гейма, заставайки плътно до българския тим. Борбата продължи до второто техническо прекъсване, след което момчетата на Пламен Константинов се отприщиха и увеличиха дистанцията (19:16). Опонентите им обаче не останаха безучастни и опитаха да се върнат в играта. Това обаче мобилизира „лъвовете“ и до края не срещнаха особени проблеми. В този гейм България отбеляза 3 аса (на Валентин Братоев, Виктор Йосифов и Георги Сеганов), в атака също превъзхождаше опонента. На блокада обаче Финландия бе по-успешна.

Втората част стартира идентично на първата. Впоследствие волейболистите на Пламен Константинов показаха по-спокойна игра и тръгнаха по-категорично. Доминацията се запази и в следващите минути ситуацията на полето се диктуваше от българските състезатели. След 19:13 обаче финландските национали рискуваха в атака и в крайна сметка намалиха пасива си наполовина. Нашите момчета продължиха възходящото си представяне и уверено затвориха при 25:19 след атака на Николай Николов, повеждайки 2:0 гейма.

Третият гейм започна силно за българите. След това драмата отново се завърна на терена – от двете страни на мрежата борбата бе на всяка цена, отборите си разменяха лидерството до 11:11. При следващата точка нашите излязоха напред и отново дръпнаха. За Финландия на мястото на Анти Ронкайнен се появи Анти Макинен. След техническото прекъсване последва отпускане, което се отрази и на резултата – финландците се възползваха от грешките на нашите и изравниха на два пъти. Силната игра на Валентин Братоев обаче възстанови баланса, като нашите успяха да задържат преднината си и да спечелят чисто двубоя след сервис на Николай Учиков.

Най-резултатен за България бе Валентин Братоев с 16 точки (1 блокада, 3 аса), 12 добави Николай Учиков (1 блокада). Тодор Скримов се разписа с 11 точки. За скандинавците Урпо Сивула завърши с 9 точки (1 блокада, 2 аса).

„Лъвовете“ оглавяват класирането в група D с 3 точки.

В четвъртък (13 септември) българските национали се изправят срещу Иран в 20:40 ч.

Източник bgvolleyball.com

България подчини Норвегия в Лигата на нациите

Националният отбор на България надхитри Норвегия и вече е едноличен лидер в своята група 3 от лига „С“ в новия турнир на УЕФА Лига на нациите. Единственият гол беше дело на резервата Радослав Василев с глава. Таранът на Черно море беше точен с красиво попадение в 59-ата минута, като вдигна на крака около 10 000 зрители на стадион „Васил Левски“.

Тимът на Петър Хубчев, който имаше множество проблеми преди мача и през първата част от двубоя, игра отново много мъжки, като колектив, борейки се за всяка топка, а накрая и късметът беше с „лъвовете“. Вратарят Пламен Илиев пък във втори пореден мач беше на висота, като запази вратата на „трикольорите“ суха. Гостите завършиха срещата с 10 души, тъй като Нордтвайт беше изгонен в 88-ата минута.

Целият тим на „лъвовете“ заслужава аплодисменти за сърцатата игра, такива отборът получи веднага след последния съдийски сигнал.

България има вече шест точки, а след месец приема и третия съперник в групата – Кипър, след което ще върне визитата на скандинавците, които останаха с 3 точки. Норвежците победиха с 2:0 Кипър на старта.